Bu Blogda Ara

21 Aralık 2011 Çarşamba

Banyo


Banyo yapmak benim için çok çok önemlidir. Çoğu zaman çok üşensem de bunun sebebinin yıkanmak değil yıkandıktan sonra saçlarımı kurutmak olduğunu farkındayım. Saçlarımı kısacık kestirmemin başlıca sebeplerinden biri de budur. Banyodan sonra uyumak isterim hep hatta çoğu zman bornozumla uyumak isterim. Küçükken annem hasta olursun diye izin vermezdi. Bilinçaltıma işlemiş olmalı ki hala cesaret edemem. 


İnsanın en temel ihtiyaçlarından biridir yıkanmak, arınmak. Bu yüzden de bir evin en önemli kısmı banyodur bence. Banyo en temiz, en steril olması gereken yerdir. Özellikle de evi kiralıyacaksanız işte banyo ilk dikkat etmeniz gereken yerdir. Daha önce tanımadığınız insanlarla aynı banyoyu kullanmak beni fazlasıyla rahatsız eder. Banyonun tertemiz ve bana ait olmasını isterim. İçinde  geniş ve suya dayanıklı dolaplar olmalı. Kimi evlerde çamaşır makinası için ayrı odalar var kimileri de çamaşır makinasnı mutfağa kurar. Benim şimdiye kadar bütün evlerimde çamaşır makinam banyodaydı ve böyle daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum çünkü kirli sepetleride banyoda yer almalı. Havluları, bornozları yerleştirdiktan sonra sıra gelir kozmetik malzemelerini yerleştirmeye.

Pamuk, wc kağıdı, makyaj malzemeleri, şampuanlar, duş jelleri, saç bakım kremleri, taraklar, lifler, diş fırçaları, bin türlü diş macunu-gargara vs. Sıra gelir deterjanlara; beyazlar için deterjan, siyahlar için deterjan, renkliler için ayrı bi deterjan daha sonra yumuşatıcı yok kireç koruyucu yok beyazlar bembeyez olsun diye soda.... Eee bide evin temizliği var tabii. ahşaplar için spreyler, yer için kokulu deterjanlar, olmazsa olmaz domestos, kireç sökücü, yağ sökücü vs vs... Bunları da yerleştirdikten sonra paspaslar var tabii. Banyo da ıslak ıslak gezersen kayar düşüverirsin sonra. Küvetin\duşakabinin hemen çıkışına bi ayak havlusu, lavabonun altına bir parça daha son olarak da klozetin önüne bi parça daha koyduk mu tek bir işlem kalır oda banyoya çöp ve wc fırçası  ve wc kağıdı askısından oluşan setlerden koyduk mu ohh banyomuz kullanıma hazır olur. Dekor için bazı ayrıntılar kullanılabilir. Diş fırçası ve sabun için setler var mesela. Ayna da banyoda çok fark yaratabilir.

Küvetler için neşeli tıpalar yada duşlar için neşeli duş perdeleri kullanılabilir. Öğrenci evlerinde çok sık yapılır kapıya bazı uyarılar asılır mesela şöyle kullanın böyle kullanın diye! Banyo avizeleri de evin hiç güneş görmeyen bu kısmı için bir önem taşır. ( Benim saçma evim yazlık mantığında yapıldığı için evin güneş görmeyen kısımları oturma için kullanılmış bu durumda güneş banyonun olduğu taraftan doğuyor ve gün boyu güneş görüyor. Biraz acayip yani neyse) Bir de hiç anlamam banyonun ışık açma kapama düğmesi hep banyonun dışına yapılır. Ne alaka bütün odaların içinde de wc banyonun niye dışında...


Konumuza dönecek olursak ; banyo sanattır. Kimileri saatlerce yıkanır, wc de gazete dergi vs okur. Ayna karşında saatlerini geçirir. Banyo da çok vakit tüketir. Tertemiz olunur hatta kimisi yıkandıkça günahlarından arındığına inanır. Çok stresli anlarda da güzel bir banyo da yapmak iyi gelebilir.

Şimdi gelgelim bu yeni banyo tasarımlarına!  Bakıyorum da bu yukarıda saydığım maddelerin hiç birine ihtiyaç yokmuş gibi sanki ev komple bi banyo başkada bişey yok!!! Küvet var ama etrafında duşakabin yok. Şıpşıp yıkancaksın heryer ıslancak sonra gelcek kim temizlicek orayı? Herkesin evinde Katya'lar dolaşmıyor dimi? İnsanın satan adama bunları sorası geliyor yani küvet alana haftada bir temizlik hizmeti bedava mı diye. Neymiş zen tasarım banyo. Bitki olcakmışta akvaryum koysak süpermişte bla bla bla. Bunları geçin. Tasarım banyoları da sizin için banyoyu ısıtacak, küvete taze sıkılmış portakal suyu getirecek, çıkınca bornozunuzu size uzatacak, çıkınca etrafı temizliycek bir Katya'nız varsa buyrun değerlendirin. Yoksa benin dinleyin canlarım :)


Ben bu aralar kocamaaannn sıcacık bir banyonun hayalini kuruyorum. Türk hamamı da olabilir. Sıcacık göbek taşında hatta yıkanma zahmetine bile katlanmazken tertemiz olup üstüne hoş kokulu yağlarla bir masaj olsa ohhh ne rahatlarııım yaa. Kaslarım gevşer masa başında tutulan belim boynum rahatlar. Hadi herkese neşeli mutlu tertemiz banyolar :) Yıkanın, temiz temiz gezin bakalım :)

1 yorum:

 1. Banyo kesinlikle sanat ! ;)
  Bloguma beklerim,
  sevgiler,
  Sena

  senasensoz.blogspot.com

  YanıtlaSil